Artistid/Programm

Lõõtsavägilased

2013. aasta detsembrikuus loodud ansamblisse kuulub kolm noort lõõtsameest: Andres Eelmaa (18), Rasmus Kadaja (17), Tobias Tae (14), kõik poisid omandavad muusikalisi oskusi Karksi-Nuia Muusikakoolis. Ansambli neljas liige on juhendaja Margus Põldsepp.

Ansambli repertuaari valib enamuses juhendaja Margus, kuid ka teised liikmed on lugusid pakkunud. Peaaegu iga mees on oma loo teinud, neist kahte saab kuulata ka 2015. aastal ilmunud plaadil. Esimesed pool aastat õpitigi ainult pillilugusid. Nüüd on siht võetud suuresti laulude esitamise peale. Ansambli suurteks eeskujudeks on Tuulelõõtsutajad, Untsakad ja eriti Väikeste Lõõtspillide Ühing oma algusaegade kõlavärviga.

Lõõtsavägilased mängivad põhiliselt rahva- ja pärimusmuusikat, kuid ei pane kätt ette teistelegi muusikastiilidele. Nelja aasta jooksul on aset leidnud juba üle 420 kontsertesinemise. Lõõtsavägilased on esinenud nii Viljandi pärimusmuusika festivalil, Hiiu Folgil, Viru Folgil kui ka Viljandi Hansapäevadel koos Untsakatega. Ansambli liige Rasmus on võitnud üleriigilisel pärimusmuusika võistumängimisel Viljandis esikoha lõõtspillide kategoorias ning 2015. aasta Võru lõõtspillide võistumängimisel esikoha noorte vanuseklassis.

Eesti Kontserdi poolt korraldatavate koolikontsertidega esinetakse üle kogu Eesti erinevates koolides, tutvustatakse lõõtspille ja lugusid pillimeestest. Seda kõike koos repertuaari kuuluvate oma laulude ja pillilugudega. Ansambliõpe käib kuulmise järgi. Nii näiteks on Rasmus kuulmise järgi „maha võtnud“ 1972. aastal Eesti Raadio poolt salvestatud üle-eestiliselt rahvapillimeeste võistumängult 2 lõõtspillilugu.

Andres Eelmaa - basskitarr, karmoška, eestlaul
Tobias Tae - lõõts, karmoška
Rasmus Kadaja - lõõts, karmoška, järellaul
Margus Põldsepp - lõõts, karmoška, eestlaul

www.lootsavagilased.ee 
www.facebook.com/lootsavagilased