Artistid

cancel

Cätlin ja Marko Mägi koos Finlay MacDonaldi ja Ali Huttoniga

Eesti/Šotimaa
Kaks duot ehk duod ruudus esitavad eesti ja šoti pärimusmuusikat!

Eesti ja šoti muusika ning eesti ja šoti muusikud, Cätlin ja Marko ning Finlay ja Ali, kohtuvad juba teist korda sellises koosseisus, et jagada muusikat nii üksteisele kui ka publikule. Esimene ülesastumine toimus Edinburgh International Festivalil 2024. aasta suvel, kus koosolemine ja koos musitseerimine suurt rõõmu pakkus. Seda rõõmsat, siirast ja vahetut olemist on soov edasi anda ka Viljandi pärimusmuusika festivali publikule.
Nii Cätlin ja Marko kui ka Finlay ja Ali on oma duo koosseisudes pikalt kokku mänginud. Võiks öelda, et kokku said kaks vana head duot, mis moodustavad energilise, stiili- ja rahvusepiire ületava kvarteti.

Duo Cätlin & Marko Mägi on peamiselt eesti pärimusmuusikat mängiv koosseis, mille esituses saab omalaadse sulamina kuulda sadu aastaid vanu arhailisi torupilli- ja parmupillilugusid koos kaasaegsete improvisatsioonidega saksofonidel.

Finlay MacDonald on tuntud kui üks Šotimaa juhtivaid torupillimängijaid, kes seob traditsiooni kaasaegse lähenemisega, luues ainulaadset muusikat. Teda toetab Ali Hutton, mitmekülgne multiinstrumentalist, kes valdab meisterlikult kitarri, vilesid ja torupilli, tuues esitusse energiat ja mitmekesisust.

Cätlin Mägi - torupill, parmupill, viled
Marko Mägi - saksofonid
Finlay MacDonald - Šoti torupillid, viled
Ali Hutton - kitarr
cancel

Curly Strings

Eesti

Curly Strings on akustiline neljast liikmest koosnev ansambel, mis ammutab inspiratsiooni osalejate isiklikust pärimusest praeguses Eesti kultuuriruumis. Nende originaalloomingu peamisteks alustaladeks on intensiivne ja mänguline musitseerimine, meeldejäävalt ilusad meloodiad ja siiras esitus. Ansambli tõus sabatähena Eesti muusikataevasse 2013. aastal oli omamoodi fenomen, tänu millele jõudis bändi looming paljude eestlaste südametesse, kuhu ta on jäänud tänapäevani.

Eeva Talsi – viiul, laul
Villu Talsi – mandoliin, laul
Peeter Priks – kitarr, laul
Taavet Niller – kontrabass, laul

cancel

Džambo Aguševi Orchestra

Põhja-Makedoonia
Džambo Agušev juhib kogu Balkani kõige vingemat puhkpilliorkestrit, mis annab oma 21. sajandi brass fusion muusikaga Balkani muusikale uue näo. Džambo Aguševi Orchestra on ainus mitte-serbia kollektiiv, mis on kunagi võitnud Guča, Serbia kuulsaima puhkpilliorkestrite festivali auhinna. Viimase kümne aasta jooksul on orkester esinenud paljudel maailma tuntuimatel festivalidel ja andnud menukaid kontserte Rootsis, Saksamaal, Suurbritannias, Colombias, Ungaris, USAs, Itaalias, Rumeenias, Poolas, Tšehhis, Šveitsis, Albaanias, Serbias, Horvaatias, Sloveenias, Hispaanias, Slovakkias, Austrias, Norras, Türgis, Kreekas, Mehhikos ja mujal. Džambo Aguševi Orchestra muusika on elujõuline, pöörane, lõbus ja uuenduslik: Songlines’i ajakiri on neid nimetanud üheks maailma põnevamaks koosseisuks. Nende album “Brasses For The Masses” võeti kriitikute poolt kõikjal väga hästi vastu ja see sai ka Saksa Critics Pool Awardi auhinna. Orkestriga koos on mänginud paljud tunnustatud muusikud, muuhulgas Husnu Senlendirici, Dubioza Kolektiv, Jovan Pavlović, Fanfare Ciocarlia, Olcay Bayir, Serhan Cagri, Mamak Khadem, Natsha Atlas ja teised.

Džambo Agušev - trompet, laul
Kočo Agušev - trompet
Sunaj Mustafov - trompet
Kjerem Jusinov - trompet
Ali Zekirov - tenorsarv
Džafer Fazliov - tenorsarv
Mustafa Zejnelov - tenorsarv
Shukri Djevatov - helikon
Orfej Chakalovski - suur trumm, laul
Redjep Nedjatov - trummid

cancel

Haydamaky

Ukraina

Ukraina etnorokki viljelev bänd Haydamaky on tuntud nii oma kodumaal kui ka ülejäänud Euroopas ning isegi ookeani taga. Juba 20 aastat laval olnud bänd üllatab oma fänne endiselt. Nende muusika on kaasaegne segu erinevatest stiilidest, alates ukraina rahvamuusikast ja lõpetades Jamaica reggae’ga. Muusikud katsetavad pidevalt uute helidega, kuid on ka midagi, mis on jäänud ajast aega muutumatuks: ukraina pärimusmeloodiad ja jõuline puhkpillisektsioon.

Alates 2001. aastast on Haydamaky välja andnud 8 albumit, millest 2 on saanud „kuldplaadi“ tiitli.

Ansambel teeb sageli koostööd rahvusvaheliste staaridega, nende hulgas selliste artistidega nagu Che Sudaka, Apollo 440, Kamil Bednarek, Kellerkomando, Vavamuffin, Brother Culture ja paljud teised. Tänu sellistele ühisprojektidele on nad saanud tutvustada Ukraina muusikapärandit rahvusvahelisele publikule ja kindlustanud endale vankumatu koha Euroopa muusikamaastikul. Haydamaky on esinenud paljudel kuulsatel Euroopa festivalidel, tuuritanud mööda kogu mandrit, andnud sadu klubikontserte ning pälvinud kaks Euroopa kuldplaati. Kõige selle valguses nimetavad fännid neid sageli „ukraina kultuuri saadikuteks“.

Bänd lööb aktiivselt kaasa Ukraina demokraatlikes protsessides ja kodumaa päevakajalistes sündmustes. Kõik riigi lähiajaloo olulisemad hetked kajastuvad ka nende loomingus. Pärast seda, kui Ukrainas algas täiemahuline sõda, asusid kolm bändiliiget kodumaa kaitseks relvile, samal ajal kui ülejäänud panustavad vabatahtliku töö kaudu ja jätkavad kontserttegevusega. 

cancel

Ímar

Iirimaa/Šotimaa
Iiri, šoti ja Isle of Mani juurtega kvintett Ímar, BBC Radio 2 folkmuusika auhinna võitja, on hetkel üks kuumimaid folkbände Glasgow’s. Ansambli fännibaas ulatub üle kogu Suurbritannia ja Euroopa, USA ja Kanadani välja, ning nad on kiiresti muutunud üheks enim kõneainet pakkuvaks bändiks pärimusmuusika skeenel – seda suuresti tänu nende debüütvideole “L’Air Mignonne”, millest sai 2016. aastal globaalne hittlugu ja mis paiskas Ímari kuulajate ja meedia huvirorbiiti kõikjal maailmas.

Ímari kaks albumit “Afterlight” ja “Avalanche” on toonud neile ustava kuulajaskonna ning bändi live-esinemistel on publik lummatud liikmete ülimalt meisterlikust koos- ja soolomängust. Ansamblil on ette näidata terve rida uhkeid tunnustusi ja muusikute vaheline lavaline sünergia on lausa särisev. Kõigil viiel mehel on tugev Iiri muusika taust; see moodustab aluspõhja, millele toetuvad mitmed Ímari muusikale iseloomulikud jooned, seda nii pillide valikus kui ka repertuaaris. Šotimaa, Iirimaa ja Isle of Mani ühine kultuuripärand on hästi dokumenteeritud: kõigis kolmes paigas kõneldi kunagi gaeli keelt ja sarnane, selgelt elujõuline hõimlus on püsima jäänud ka nende muusikatraditsioonides.

“Hämmastav muusikaline meisterlikkus, kunstipärased seaded ning puhas ja ehe rõõm.” | Songlines

Adam Brown - bodhrán
Adam Rhodes - buzuki
Mohsen Amini - kontsertiina
Ryan Murphy - uilleanni torupill
Tomás Callister - viiul

cancel

Kukerpillid

Eesti

Kunstiülikooli üliõpilaste moodustatud folkansambli esimene avalik esinemine oli 1. aprillil 1972. aastal Eesti Reklaamfilmi telesaates. Sellest ajast on esinetud nii Eesti kui muu maailma lavadel, nii üksi kui eesti tuntud lauljate ja tantsurühmadega, esitatud rahvalaule, kantrimuusikat (eriti bluegrass’i ja cajun’i stiilis), rockabilly’t ja omaloomingut, võidetud auhindu festivalidel, uuritud läbi rahvamuusika arhiivid ja lindistatud laulikute laule kõikjal Eestis. Salvestatud on mitusada laulu ja pillilugu, välja antud 24 LP-d ja CD-d, osa neist kogumikalbumid, palju kassette ja ühisplaate teiste artistidega. 53. pideva tegevuse aasta on käimas, ise ka ei usu.

Toomas Kõrvits – laul, kitarr
Ike Volkov – laul, bass
Tiit Kõrvits – kitarr, laul
Heiki Vahar – viiul

cancel

Paabel

Eesti

Festivali teemale pühendatud eriproduktsiooni raames on üheks õhtuks lavale naasmas ansambel Paabel, koosseisus: Sandra Sillamaa, Tanel Kadalipp, Arno Tamm, Lauri Kadalipp, Tõnu Tubli ning Jaan Jaago. “Maast lahti!” motiivist inspireerituna toob Paabel sel õhtul kuulajateni terve kontserdi jagu uut muusikat.

cancel

Trad.Attack!

Eesti
Trad.Attack! on võtnud missiooniks end pidevalt proovile panna, olla pühendunud ning üllatada lisaks fännidele ka iseennast. Sel aastal tähistab ansambel enda kümnendat sünnipäeva! Nende aastate jooksul on bänd välja andnud viis stuudio- ja kolm digitaalset albumit, mis kõik avavad maailma mitmetahulisust. Ansambli siht esineda igas maailma riigis on neid viinud juba 38 riiki ja peaaegu igale mandrile, kontserte on antud Austraaliast Kanada, Tšiili ja Malaisiani. Kodumaal korraldab bänd üle-eestilisi tuure ning suurkontserte. Trad.Attack!’i loomingut ja tegevust on märgatud ning tunnustatud Eestis 30 muusikaauhinnaga, sealhulgas mitmel korral aasta ansambli ja aasta albumi tiitliga.  Värskeim täispikk album “Bring It On” ilmus 2023. aasta märtsis ja on kantud muutustest nii bändiliikmetes endis kui ka maailmas nende ümber. Lisaks uutele instrumentidele on bändiliikmete teed ristunud mitme muusikuga nii kodu- kui ka välismaalt, näiteks teevad albumil kaasa Gruusia vokaalkoor Iberi, Kanada folk-pop bänd The East Pointers, Iisraeli päritolu muusik ja ansambli Yemen Blues looja Ravid Kahalani, seto leelokoor jt.

Sandra Sillamaa - torupill, parmupill, kellamäng, viled, laul
Jalmar Vabarna - kitarr, laul
Tõnu Tubli - trummid, laul

Vastet ei leitud