Pühapäev, 28. juuli

NB! Õpitubades osalemine toimub elavas järjekorras. Hilinejaid oodatakse järgmistesse õpitubadesse!

Rahva tants rannas
Viljandi järve ranna korvpalliväljak
P 28.07 kell 10.00

Hommikut on kõige mõnusam alustada parima võimaliku muusika kuulamise viisiga – tantsuga! Reede, laupäeva ja pühapäeva hommikul paluvad õed Mia Marta Ruus ja Paula Kristiine Ruus ning varasema ärkamisega tantsuklubilised teid pilli saatel Viljandi järve randa korvpalliplatsile jalga keerutama, et päeval oleks mõnus algus, rahvamuusika oleks terveks päevaks kontides ja meel rõõmus!
Tantsime vanu seltskonnatantse, vahel võib-olla sekka mõne valsi, polka, labajala või reinlendri. Oled oodatud sõbraga või üksi, tantsupartneri leiad kindlasti!

Titelaulu- ja mängutuba / Kreete Viira
Sakala keskus
P 28.07 kell 11.00
Sihtgrupp: 0–2-aastased koos vanematega

Pärimusõpetaja Kreete Viiraga saavad vastsed isad-emad tulla koos oma beebidega uudistama ja kaasa tegema toredaid eakohaseid mänge, mängitusi ja laule, mida hiljem koju kaasa võtta ning millega oma võsukestes pärimusepisikut süvendada.

Meestelaulutuba
Lokaal Sahara (Posti tn 6)
P 28.07 kell 11.00 / Lüü-Türr
Sihtgrupp: ainult igas vanuses mehed – naised ei ole sellesse õpituppa oodatud.

Kolme festivalipäeva hommikul lausa kohustuslik meele- ja häälevirgutus kõikidele meestele ja mehepoegadele. Meestelaulutuba on traditsiooniline salakamber, kus hämaras toas lauldakse vurru keerutades meeste laule ja aetakse meeste asja. Laulutuppa võib kaasa võtta ka oma lemmiklaule, mida teistega jagada.

Naistelaulutuba
Bonifatiuse Gildi 2. korrus (Väike-Turu 8)
P 28.07 kell 11.00 / Kairi Leivo
Sihtgrupp: ainult igas vanuses naised – mehed ei ole sellesse õpituppa oodatud.

Naised on läbi ajaloo hoidnud elus meie pärimuslikku laulukultuuri. Rahvaluulearhiivi kuldaväärt kogudest vaatab meile vastu määratu hulk esiemade laule, mis kannavad kaasaega nende mõtteid ja emotsioone. Millised neist lauludest kõnetavad naisi kõige rohkem praegusel ajahetkel? Millised laulud jätavad tänased naised oma lastele? Ootame kolmel festivalihommikul kõiki naisi laulma sellest, mis keelel ja meelel. Laulutuppa võib kaasa võtta ka oma lemmiklaule, mida teistega jagada.

Laste laulu- ja mängutuba / Kreete Viira
Sakala keskus
P 28.07 kell 12.00
Sihtgrupp: 3–6-aastased koos vanematega

Kreete Viira õpetab lastele ja peredele toredaid eakohaseid mänge, mängitusi ja laule. Ootame õpituppa lapsi koos vanematega. Siis saab kogu pere neid mänge hiljem ka kodus koos mängida.

Gruusia muusika juured / Bani Hill Band (Gruusia)
Aida väike saal
P 28.07 kell 12.30

Õpitoas tutvutakse Sakartvelo muusika sügavate juurte ja tähendusega.

Tantsukool
Roheline lava (Johan Laidoneri plats)
P 28.07 kell 13.30 / Tantsuklubide lemmiktantsud. Tallinna tantsuklubi muusikud

Et tantsumajas oleks samm julgem ja tantsud selged, aitab Tantsukool teid järje peale. Suurepärased muusikud, lauljad ja tantsijad näitavad ette, kuidas Eesti talu- ja linnarahvas muiste tantsu lõid.

Kirjandusmuuseumi virtuaalne kelder ja selle pärlid / Mari Sarv
Aida väike saal
P 28.07 kell 14.30

Eesti Kirjandusmuuseumi virtuaalne kelder on täis mustreid ja jälgi – ajaloolisi helisalvestisi, käsikirju, dokumente ja mälestusi. Igaüks võib sealt keldrist leida oma esivanemate loo või laulu, seda kuulata, vaadata ja lugeda. Isegi ilma kodulaua tagant lahkumata. Tarvis on vaid veidi pealehakkamist ja natuke nutti. Ja mis veel tulusam – me võime ka kaasa aidata oma esivanemate pärandi säilitamisele, andmete ja mälestuste täpsustamisele, oma perekonna lugude au sisse tõstmisele. Esmalt on aga vaja oma vaarvanemate jäljed keldrist üles leida. See on imelihtne ning seda õpetab Eesti Kirjandusmuuseumi juhtivteadur Mari Sarv. Mõnusat uurimist ja toredaid avastusi!

Sissejuhatus pärimusmuusikasse / Annika Mändmaa
Bonifatiuse Gildi 2. korrus (Väike-Turu 8)
P 28.07 kell 15.00

Õpitoas saab laulda ja laulumänge mängida. Samuti kuuleb paljusid põnevate häältega pille, mis tehtud looduslikest materjalidest (kõik instrumendid on Annika enda valmistatud). Saab proovida, kas õnnestub kasetohust karjapasuna või sokusarve seest lugu välja meelitada. Saab katsetada mängimist väikekandlel ja isegi hiiu kandlel.
Vanasti pärandus pärimusmuusika loomulikul teel vanematelt lastele – koos lauldi nii tööd tehes kui ka pidu pidades. Nüüd on selline pärimine katkenud, aga pärand on sellegipoolest nii väärtuslik, et see tuleks järgmistele põlvedele edasi anda. Ehk saavad noored siit õpitoast innustust, et ise julgesti edasi uurida, pärida oma vanematelt ja vanavanematelt, milliseid unelaule neile lauldi, kuidas lehe- ja pajupilli teha jne.

Õpituba on eelkõige mõeldud keskmisele- ja vanemale koolieale.